דף הבית סקירות וטיפים תנאי שימוש שאלות גולשים מדריך למשתמש שיטת החישוב אודות צור קשר תיקי השקעות
 

קטגוריות

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו

  שם מלא
  
  טלפון
  
   טלפון נייד
  
    דואר אלקטרוני
  
   הודעה
  
 
 
     עדכונים שוטפים   

שינויים בסיווג של קרנות נאמנות

שינויים בסיווג של קרנות נאמנות

ינואר 2008

בימים אלה נכנסו לתוקף התקנות החדשות של הרשות לניירות ערך לגבי סיווג קרנות נאמנות. תקנות אלה מיועדות להגביר את השקיפות אצל הקרנות ולאפשר למשקיעים לדעת בבירור מהי מדיניות ההשקעה של הקרן. מבחינת דירוג קרנות נאמנות, התקנות החדשות מאפשרות לנו להתאים מדדי השוואה מדויקים יותר לכל קרן ובכך לדרג אותה בצורה מדויקת יותר.

התקנות החדשות מתמקדות בשלושה תחומים:


שיפור הגדרות ההתמחות של כל קרן. ההגדרות הישנות היו במקרים רבים כלליות מאוד ולא אפשרו לדעת במה משקיעה הקרן. ההגדרות החדשות משפרות את המצב בכך שהן מוסיפות מידע על מדיניות ההשקעה של הקרן. למשל: קרן שהשקיע במניות של חברות ביפן סווגה עפ"י ההגדרות הישנות בהתמחות "חול מניות גיאוגרפי", ואילו עפ"י ההגדרות החדשות היא מסווגת בהתמחות "מניות בחו"ל – מניות גיאוגרפי – יפן".

הוספת סוגים חדשים של קרנות כגון: קרנות כספיות, אגד קרנות וכיוב'.

הוספת קוד חשיפה לשם הקרן שמייצג את רמת החשיפה המקסימלית של הקרן למניות ולמט"ח. הקוד מורכב מספרה שמציינת את רמת החשיפה למניות ואות שמציינת את רמת החשיפה למט"ח.

להלן פירוט של קודי החשיפה:

א. מניות:

0 – הקרן איננה משקיעה במניות.

1 – הקרן משקיעה עד 10% במניות והשאר בנכסים סולידיים.

2 – הקרן משקיעה עד 30% במניות והשאר בנכסים סולידיים.

3 – הקרן משקיעה עד 50% במניות והשאר בנכסים סולידיים.

4 ומעלה – הקרן משקיעה 100% או יותר במניות (חשיפה של יותר מ- 100% משמעה השקעה במכשירים פיננסיים מורכבים כמו אופציות וכיוב' שעשויים להגדיל את החשיפה מעבר לסכום שהושקע בפועל).

ב. מט"ח:

0 – הקרן איננה משקיעה בנכסים במט"ח.

A– הקרן משקיעה עד 10% בנכסים במט"ח (מניות ו/או אג"ח).

B– הקרן משקיעה עד 30% בנכסים במט"ח (מניות ו/או אג"ח).

C– הקרן משקיעה עד 50% בנכסים במט"ח (מניות ו/או אג"ח).

D ומעלה – הקרן משקיעה 100% או יותר בנכסים במט"ח (חשיפה של יותר מ- 100% משמעה השקעה במכשירים פיננסיים מורכבים כמו אופציות וכיוב' שעשויים להגדיל את החשיפה מעבר לסכום שהושקע בפועל).

איך זה משפיע על הדירוג באתר?

המעבר לסיווג החדש מאפשר לנו לבחור מדדי השוואה מדויקים יותר, שמשקפים בצורה טובה יותר את מדיניות ההשקעה של הקרן. למשל לקרן גמישה שמסווגת B4 (כלומר 100% חשיפה למניות ו- 30% חשיפה למט"ח) התאמנו מדד השוואה שמורכב מ- 30% מדד מניות עולמי ו- 70% מדד ת"א 100.

קרנות רבות ניצלו את השינוי שחל בסיווגים והחליפו התמחויות. כתוצאה מכך הופסק הדירוג באתר לכ- 30 קרנות (קרנות שמחליפות התמחות יוצאות מהדירוג עד שיצטברו נתונים לפחות לשנה בהתמחות החדשה).
אנו ממליצים למשקיעים בקרנות נאמנות לבדוק מחדש את הסיווג ופרופיל החשיפה של הקרן שבה מושקע כספם ולוודא שמדיניות ההשקעה של הקרן תואמת את ציפיותיהם.

התחלופה התכופה בהתמחויות היא תופעה מצערת שמאפיינת את ענף הקרנות וגורמת לאי ודאות אצל המשקיעים. אנו מקווים שתופעה זו תצטמצם בעתיד.רוצים לקבל את הסקירות והטיפים של INBEST באופן קבוע? השאירו פרטים וכנסו לרשימת התפוצה שלנו.

יש לכם שאלות? רוצים הבהרות לגבי נושא מסוים? כתבו לנו.

אנו עושים מאמץ להביא לכם סקירות וטיפים מקצועיים שיביאו לכם תועלת. עם כל זאת הסקירות והטיפים אינם מהווים המלצה להשקעה וכפופים לתנאי השימוש באתר INBEST.INBEST מציע

 
 
Copyright © 2007 Inbest