דף הבית סקירות וטיפים תנאי שימוש שאלות גולשים מדריך למשתמש שיטת החישוב אודות צור קשר תיקי השקעות
 

קטגוריות

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו

  שם מלא
  
  טלפון
  
   טלפון נייד
  
    דואר אלקטרוני
  
   הודעה
  
 
 
     טיפים של INBEST   

מדריך לרכישת ני"ע

מדריך לרכישת ניירות ערך

מאי 2008

לאחר שהחלטתם על המבנה הרצוי של תיק ההשקעות שלכם, הגיע הרגע לממש את ההחלטה. ממשוב שקבלנו הסתבר לנו שישנם לא מעט אנשים שאינם יודע איך מבצעים פעולת רכישה ומכירה בבורסה. לפיכך החלטנו לכתוב את המדריך שלהלן שיעזור לכם בביצוע פעולות אלה.

נניח, לצורך הדוגמה, שהחלטתם להשתמש באחד מתיקי ההשקעות שלנו ולבנות את התיק שלכם על פיו. רובכם, מן הסתם, תעשו זאת באמצעות הבנק שלכם, ולפיכך נמקד את המדריך ברכישת ניירות ערך באמצעות הבנק. בהמשך המדריך נתייחס גם למסחר עצמאי באמצעות בתי השקעות.


השיטה הראשונה לרכוש ניירות ערך היא לגשת לסניף הבנק, להיפגש עם יועץ ההשקעות, לתת לו את רשימת ניירות הערך שאתם רוצים לרכוש ולבקש ממנו שירכוש אותם עבורכם. אולם בשיטה זו תתקלו במספר קשיים:

  • פנייה לסניף הבנק וקביעת פגישה עם יועץ השקעות הם תהליכים שלוקחים זמן, ברוב המקרים בשעות שאינן נוחות במיוחד.

  • תפקידו של היועץ בבנק הוא לייעץ, גם אם אתם מעוניינים אך ורק ברכישה. לפיכך תקבלו ייעוץ בין אם תרצו זאת או לא.

  • היועץ בבנק איננו נטול אינטרסים. לבנק ישנם מוצרים שמתחרים במוצרים של שוק ההון (פיקדונות למיניהם, תכניות חסכון ופיקדונות מובנים). במצב כזה לא בטוח שתקבלו ייעוץ אובייקטיבי.

השיטה השנייה היא מתן הוראות רכישה ומכירה באמצעות הטלפון. רוב הבנקים מאפשרים ללקוחות להעביר הוראות בשיטה זו. בסך בכל זאת שיטה די יעילה, למעט הבעיה של אי הבנה אפשרית בין הלקוח לפקיד השירות בבנק.

לדוגמה: נניח שאתם רוצים לרכוש ETF שנקרא EWT, שעוקב אחרי מדד MSCI טאיוון. לאחר שהעברתם את הוראת הרכישה אתם מגלים בחשבון ני"ע שלכם ETF בשם EWD, שעוקב אחרי מדד MSCI סקנדינביה. בסה"כ טעות שמיעה באות אחת, אבל התוצאה רחוקה מאוד ממה שהתכוונתם.

השיטה השלישית, שלדעתנו היא הטובה ביותר, היא רכישה באמצעות האינטרנט. בשיטה זו ברצוננו להתמקד להלן לטובת אלה שעדיין לא ניסו אותה. כל הבנקים מעמידים היום לרשות הלקוחות שלהם מערכות מסחר משוכללות שמאפשרות לבצע פעולות של רכישה ומכירה של ני"ע ומעקב אחרי תיק ההשקעות. להלן נציג כיצד מתבצעת פעולת רכישה באמצעות מערכת המסחר של אחד הבנקים הגדולים. התמקדנו בפעולת הרכישה כי היא מורכבת יותר מפעולת המכירה. לאחר שתלמדו לרכוש באמצעות האינטרנט תראו שפעולת המכירה היא פשוטה ביותר.

רכישת ני"ע שנסחר בישראל:

השלב הראשון הוא איתור ני"ע שאותו אתם רוצים לרכוש.מערכת המסחר מעמידה לרשותכם מנוע חיפוש שמאפשר לכם לאתר את ני
"ע שברצונכם לרכוש. נניח, לדוגמה, שאתם מעוניינים לרכוש תעודת סל קסם ת"א 75. תוכלו למצוא את תעודת הסל או באמצעות הקלדת שמה (או חלק ממנו) או באמצעות הקלדת מספר הזיהוי שלה בבורסה.

לאחר שאיתרתם את תעודת הסל המבוקשת תקבלו את מסך הוראות הרכישה:המסך מציג לכם את הנתונים הבסיסיים של נייר הערך ומאפשר לכם להעביר הוראת רכישה. כמה דברים שכדאי לשים לב אליהם:

  • וודאו שוב שנייר הערך שמופיע במסך הוא זה שהתכוונתם לרכוש.

  • שימו לב למועד של הוראת הקניה. אם אתם מעבירים את ההוראה כאשר מתבצע מסחר ניתן להעביר הוראה להיום. בכל מקרה אחר ההוראה צריכה להיות ליום העסקים הבא. כדאי לתת הוראת קנייה שתהיה בתוקף למשך מספר ימי עסקים, על מנת לאפשר לבנק לנסות לרכוש את ני"ע במשך מספר ימים.

  • קבעו את הסכום או מספר היחידות שאתם רוצים לרכוש. ני"ע נמכרים ביחידות ולכן אם קבעתם סכום רכישה, ייתכן והסכום בפועל יהיה גבוה במקצת או נמוך במקצת.

  • הגדירו מגבלת שער לרכישה (Limit -LMT) קרי: מהו המחיר המרבי שתהיו מוכנים לשלם עבור נייר הערך. כמובן שאתם מעוניינים לרכוש את ני"ע במחיר הנמוך ביותר האפשרי. במקרה שבדוגמה השער האחרון של תעודת הסל היה 71.97 ש"ח. במקביל המסך השמאלי מציג את הצעות המכירה והקניה לתעודה זו. ניתן לראות ש- 335 יחידות מוצעות למכירה במחיר של 72.18 ש"ח (המחיר הנמוך ביותר); במקביל ישנה הצעת קניה ל- 216 יחידות במחיר של 71.52 ש"ח (המחיר הגבוה ביותר). באמצעות נתונים אלה באפשרותכם להעריך את מגבלת השער לצורך הוראת הרכישה שלכם, על מנת שמצד אחד תוכלו לרכוש אותה ומצד שני לא תשלמו יותר מידי. קיימת אפשרות לרכישה ללא מגבלת שער (Market -MKT), אך היא פחות מומלצת. במקרה של מכירה מגבלת השער היא הפוכה: מהו המחיר המינימלי שבו תהיו מוכנים למכור.

לאחר שהכנסתם את הנתונים תקבלו את מסך האישור עם כל פרטי הוראת הרכישה שלכם:במסך זה מחושבת גם העמלה שתשלמו. שימו לב שהמסך מחשב את סכום הרכישה עפ"י שער ההגבלה שקבעתם. סכום הרכישה בפועל יכול להיות נמוך במקצת במידה וני"ע יירכש במחיר נמוך משער ההגבלה.

אישור הוראת הקנייה יעביר הוראת רכישה לבורסה.

רכישת ני"ע שנסחר בחו”ל:

גם כאן השלב הראשון הוא איתור נייר הערך. בדוגמה שלהלן אתם מחפשים ETF שנסחר בארה"ב ושהקוד שלו הוא DPN.

ניתן לחפש ני"ע גם עפ"י שם החברה.

במקרים מסוימים מערכת המסחר תדווח לכם שנייר הערך שבקשתם אינו רשום אצלה. במקרה זה, צריך ליצור קשר עם הבנק (המערכת תנחה אתכם איך לעשות זאת) ולבקש לרשום את ני"ע במערכת.לאחר שאותר ה- ETF יופיע מסך הוראת הרכישה עם הפרטים של ני”ע.זהו מסך מקביל למסך הוראת הרכישה של ני"ע ישראלים וכל מה שכתבנו שם תופס גם כאן. שימו לב שהשערים והסכומים הם בדולרים.

לאחר שהכנסתם את הוראת הרכישה תקבלו את מסך האישור עם פרטי הוראת הרכישה.בדקו שוב את פרטי הוראת הרכישה ואשרו אותה על מנת להעביר הוראת רכישה לבורסה המתאימה.

קישורים למערכות המסחר של הבנקים

רכישת ני"ע באמצעות מערכות של בתי השקעות

חלק מבתי ההשקעות מציעים מערכות מסחר משלהם, לצורך ביצוע פעולות רכישה ומכירה של ני"ע באמצעות האינטרנט. מערכות אלה מוצעות ישירות ע"י בתי ההשקעות או באמצעות חברות תיווך. השוואת עלויות של עלות מסחר בבתי השקעות לעלות מסחר בבנקים מראה שבתי ההשקעות זולים יותר ( ראו מסך השוואת עלויות מסחר באתר).

בנוסף להשוואה העלויות יש לקחת בחשבון מספר גורמים נוספים:

  • ישנן עלויות נוספות שכרוכות במסחר שלא באמצעות חשבון הבנק. עלויות אלה נובעות מכך שחשבון ני"ע מנותק מחשבון העו"ש. העברת כסף מחשבון העו"ש לצורך רכישת ני”ע, כרוכה בעלויות נוספות. בעניין זה נפנה את תשומת לבכם לדיון מעניין שהתפרסם בקפה דה מרקר.

  • החזקת חשבון ני"ע בבית השקעות איננה מתאימה למי שרוצה להשתמש בכספים שמתקבלים מריבית ומדיבידנדים להוצאות שוטפות.

  • כאשר חשבון ני"ע מנוהל בבנק ניתן להשתמש בו כבטחונות לצורך קבלת אשראי.
רוצים לקבל את הסקירות והטיפים של INBEST באופן קבוע? השאירו פרטים וכנסו לרשימת התפוצה שלנו.

יש לכם שאלות? רוצים הבהרות לגבי נושא מסוים? כתבו לנו.

אנו עושים מאמץ להביא לכם סקירות וטיפים מקצועיים שיביאו לכם תועלת. עם כל זאת הסקירות והטיפים אינם מהווים המלצה להשקעה וכפופים לתנאי השימוש באתר INBEST.INBEST מציע

 
 
Copyright © 2007 Inbest