דף הבית סקירות וטיפים תנאי שימוש שאלות גולשים מדריך למשתמש שיטת החישוב אודות צור קשר תיקי השקעות
 

קטגוריות

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו

  שם מלא
  
  טלפון
  
   טלפון נייד
  
    דואר אלקטרוני
  
   הודעה
  
 
 
     כיצד מגינים על חסכונותינו בתקופות משבר?   

חודש אוגוסט 2015 התאפיין בירידות חריפות בשווקי המניות בעולם, וכותרות על משבר כלכלי עולמי חזרו למדיה הכלכלית. מדד תל אביב 100 ירד במהלך חודש אוגוסט ב- 6.3%-. חוסר היציבות הביא גם לירידה במחירי אג"ח החברות בישראל, ומדד תל בונד 20 ירד ב- 0.9%-.

אולם דווקא בתקופה של אי יציבות ניתן לראות את היתרון של תיק המאוזן עם הפיזור הרחב. נסתכל לדוגמא על תיק INBEST 3 שמורכב מ- 50% אג"ח ומ- 50% מניות.  לאור הירידות שהוצגו לעייל היינו מצפים שערך התיק ירד בכ- 3.5%- במהלך חודש אוגוסט, אולם ערך התיק ירד רק ב- 1.6%-.

ממה נובע הפער?

שתי תופעות מאפיינות תקופות של חוסר ודאות בשווקים:

א.      ביקוש רב לאג"ח ממשלתי צמוד, ועקב כך עלייה במחיריהן.

ב.      היחלשות של השקל ביחס למטבעות הדומיננטיים (דולר ויורו). כך למשל שער הדולר עמד על 3.93 ₪ בסוף חודש אוגוסט לעומת 3.78 ₪ בסוף חודש יולי – עליה של 4%.

מכיוון שבתקופות של חוסר ודאות שולט הפחד ולא השיקול הכלכלי, ניתן לנצל זאת על מנת להקטין את חשיפת התיק לזעזועים.

כך למשל מרכיב האג"ח בתיק 3 מורכב מ- 50% אג"ח ממשלתי צמוד, 30% אג"ח חברות צמוד ו- 20% תעודות פיקדון נקובות במט"ח. כתוצאה מכך עלה ערכו של מרכיב האג"ח בתיק המאוזן בכ- 0.3% למרות הירידה במחירי אג"ח החברות.

במקביל רכיב המניות של התיק מורכב מ-40% מניות של מדינות מפותחות, 35% מניות של חברות מתפתחות ו- 25% מניות בישראל. שעורי הירידה של מדדי המניות שעוקבים אחרי השווקים בחו"ל אלה היו מתונים יותר ביחס לירידה במדד ת"א 100: מדד MSCI מדינות מפותחות ירד בחודש אוגוסט ב- 2.8%- ואילו מדד MSCI שווקים מתפתחים ירד במקביל ב- 5.0%-. נתונים אלה נראים מפתיעים לאור העובדה שמקור הירידות לא היה בישראל, אלא דווקא בחו"ל. למעשה הירידות בשווקי חו"ל היו גדולות יותר אם מודדים אותם במונחים דולריים: מדד MSCI מדינות פותחות ירד ב- 6.5%-, בדומה למדד ת"א 100. לעומתו מדד MSCI שווקים מתפתחים ירד ב- 8.6%-. אולם ההיחלשות של השקל מיתנה את הירידות של המניות בחו"ל ובכך קיזזה חלק מההפסד של המשקיעים בישראל.

לסיכום ניתן לראות שבתיק מאוזן עם פיזור גלובלי רחב ישנם "מייצבים אוטומטיים" שמקטינים את הירידות בתיק בעיתות משבר.אנו מציעים:

ניהול תיק השקעות פסיבי
, על ידי יועץ השקעות.


רוצים לקבל את הסקירות והטיפים של INBEST באופן קבוע? השאירו פרטים וכנסו לרשימת התפוצה שלנו.

יש לכם שאלות? רוצים הבהרות לגבי נושא מסוים? כתבו לנו.

אנו עושים מאמץ להביא לכם סקירות וטיפים מקצועיים שיביאו לכם תועלת. עם כל זאת הסקירות והטיפים אינם מהווים המלצה להשקעה וכפופים לתנאי השימוש באתר INBEST.INBEST מציע

 
 
Copyright © 2007 Inbest